نویسنده: حبیب ترکمن - دوشنبه ٢٧ تیر ۱۳٩٠

 به گزارش خبرنگار سایت دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن از گنبد، اسدالله معطوفی نویسنده و مورخ نامدار گرگان در جمع اعضای شعر و ادب میراث و دیگر علاقمندان فرهنگ و تاریخ و ادبیات ترکمن عصر جمعه 10/6/1385 در گنبد حضور یافت و درباره تاریخ ترکمن به ارائه سخنرانی پرداخت. بنا به اهمیت سخنان این استاد بر جسته که حدود چهار هزار صفحه درباره تاریخ ترکمن ها مطالبی ارزنده به رشته تحریر در آورده است و آثاری ارزشمند از خود به یادگار گذاشته است، در ذیل می آید.

اغوز جد بزرگ ترکمنها، ترکها، ازبکها، قزاق ها می باشد.ذکر این نکته الزامی است که مغول با ترک تفاوت دارد. و مغول را نباید ترک نامید.
سه کلمه در تحقیقاتم خیلی مهم است: اغوز-ترک-ترکمن

در اسطوره ها می گویند که کیومرث بن یافث ترکستان را به امارت خود در آورد. وی پسری به نام ترک و اشکارس و ریباری داشت.
کتاب خواجه نصرالدین فضل الله همدانی یکی از مستندترین تاریخ ها درباره ترکمن ها می باشد.وی فصول خیلی زیبایی درباره ترکمن ها آورده است.
رشید الدین در کتابش درباره تاریخ اسطوره ای ترکمن ها می نویسد:
نوح سه پسر به نامهای یافث- حام –سام داشت. یافث هفت پسر داشت که یکی اش ترک بود. یعنی جد ترکان و پسر وی الیجه خان نام داشت.
خواجه رشید الدین خود بین ترکمنها در آن زمان می زیسته است.

به هزار سال پیش می رسیم که آرام آرام کلمه ترکمان را در تواریخ می بینیم. این ها اغوزهایی بودند که از دیگر ترکها جدا شدند و در اطراف سیحون و جیحون سکنی گزیدند.اولین منابع ایرانی به مانند بیهقی-عبدالطیف قزوینی- راحه الصدور- خواج رشید الدین به کلمه ترکمن ها اشاره دارد. ترکهایی که به اسلام روی آوردند و ترک ایمان نامیده شدند.
اولین کسی که به کلمه ترکمن اشاره کرد «مقدسی» بود. وی 1100 سال پیش در کتابش از ترکمنها نام برد. به سال 395 هجری قمری می رسیم که مرکز ترکمنها اسپیجاب- طراز- سمرقند و چاچ بوده است. گردیزی در کتابش آورده است که ترکمن ها به تجارت دام مشغول بودند.در مدارک فارسی اکثرا کلمه ترکمان را می بینیم. درباره وجه تسمیه ترکمن ها گفته اند. ترک نیرومند- ترک مانند- ترک با ایمان- و غیره.


ترکمنها بعد از اسلام امپراطوری بزرگ سلجوقیان را تشکیل می دهند. وسیع ترین و قدرتمندترین امپراطوری که در ایران ایجاد شد.
یبغو رهبران و سران سلجوقیان بودند که امروز آق سقال و یاش اولی گفته می شود.مسعودی یک جا اشاره می کند به شاهان توقوز اغوز، سه سال بعد از او استخری از حدود سر زمین غز نام می برد.

حبیب ترکمن
سلام دوستان به اتاق ترکمن خوش اومدین (پاراخات لیق اوچین سایراسین دیلیم آبادان لیق اوچین ایشله سین الیم آدم لار دوست دوغان لیق آرزوم هم دنیانیگ یوزنده بولماسین ظلم مختومقلی فراغی) (ماوی آسمانلی اولکامی/غم باسماسین هیچ هاچان) (تازه یولی کهنه یولا غوشلاما/کهنه دان پند آلمانی تازانی باشلاما/دوست یار تاپماغ واجبدیر/اما تازه تاپدم دیب کهنه نی تاشلاما) حبیب
فهرست اصلی
دوستان
کدهای اضافی کاربرUntitled Document
دریافت کد خوش آمدگویی

دریافت کد موزیک
http://emingharib.persiangig.com/habib/bghabib.jpg