نویسنده: حبیب ترکمن - جمعه ٧ امرداد ۱۳٩٠

زنان آلاچیق نشین اینچه برون معمولا آلاچیق های خودرا هرچند هفته یکبار تمیز می کنند . قامیش ها را از گرد آلاچیق می گشایند نمدهای پوششی را می تکانند و نمدهائی راکه در کف آلاچیق می گسترند با رختخوابهای خود آفتاب می دهند ویا در مواقع گرم سال قسمت پائین آلاچیق را ماننددامن بالا می برند وباد از قسمت سایه به داخل حرکت می کند و از طرف دیگر بیرون می رود و داخل آن را خنک می کند.
در کنار هم قرار گرفتن تعداد زیادی قره اوی یا آلاچیق یک اوبه (روستا)را تشکیل می دهد . این اوبه ممکن است از چند طایفه تشکیل شود که هر کدام از طایفه ها آلاچیق های خود را در یک ردیف قرار می دادند و یک محله را تشکیل می دادند و بین آنان بازار هفتگی و خریدوفروش در قسمت مرکزی این اوبه تشکیل می شد مانند شهر کومش تپه یا گمیشان که به مرور از سالهای 1834 میلادی ساخت تام یا خانه های آجری شروع و همان آلاچیق ها تبدیل به شهر و خیابان بندی شد و یک بندر بسیار پر رونق و ثروتمندرا ایجادکرد که تقریبا تمامی نیازهای قسمت های شمالی ایران از بندر کومش تپه تامین می شد.
حبیب ترکمن
سلام دوستان به اتاق ترکمن خوش اومدین (پاراخات لیق اوچین سایراسین دیلیم آبادان لیق اوچین ایشله سین الیم آدم لار دوست دوغان لیق آرزوم هم دنیانیگ یوزنده بولماسین ظلم مختومقلی فراغی) (ماوی آسمانلی اولکامی/غم باسماسین هیچ هاچان) (تازه یولی کهنه یولا غوشلاما/کهنه دان پند آلمانی تازانی باشلاما/دوست یار تاپماغ واجبدیر/اما تازه تاپدم دیب کهنه نی تاشلاما) حبیب
فهرست اصلی
دوستان
کدهای اضافی کاربرUntitled Document
دریافت کد خوش آمدگویی

دریافت کد موزیک
http://emingharib.persiangig.com/habib/bghabib.jpg