نویسنده: حبیب ترکمن - دوشنبه ٢٧ تیر ۱۳٩٠

مُد در دنیای امروز کم کم جای فرهنگ های غنی قوم های مختلف را می گیرد و نوع پوشش را به سمت لباس هایی که در شو های ماهواره ای تبلیغ می شوند سوق می دهد.

حتما شما نیز در خیابان با تیپ های مختلف مد، که جوانان خود را به آن صورت آرایش می کنند، دیده اید. دختران و پسران زیادی که هر روز به سمت مد کشیده می شوند و از نظر آنها کسی که از این قافله عقب بماند دمده است. اما آیا این جوانان به این فکر کرده اند که به چه قیمت خود را فدای مد و فرهنگ بیگانه می کنند و تیپ لباس و مدل موهایشان را آنچنان که در برنامه های تبلیغاتی بیگانه می بینند، آرایش می کنند.

امروزه در هر شهری برویم با مُد روبرو هستیم، ولی اگر مد بخواهد فرهنگ غنی یک قوم را از بین ببرد، آیا مردم باز هم حاضر خواهند شد که خود را سوار قطار مد کنند؟

متاسفانه در ترکمن صحرا شاهد آن هستیم که مردم ترکمن، کم کم از پوشش سنتی خود فاصله می گیرند و به سمت مد سوق پیدا می کنند. برای دیدن این مسئله کافیست فقط یک روز در خیابان های یکی از شهرهای ترکمن صحرا قدم بزنیم، دختران و پسران ترکمنی را خواهیم دید که خود را شبیه مانکن های داخل شو های ماهواره آرایش می کنند و آرایش و لباس های کوتاه و چسبانی را می پوشند که با فرهنگ پوشش ترکمن بیگانه است.

پوشش ترکمن، پوششی است که علاوه بر تنوع رنگ و زیبایی لباس های آن، حجاب زن را به طور کامل رعایت می کند و این خود یک نوع امتیاز برای لباس ترکمن است، اما چرا با این اوصاف دختران ترکمن بیشتر گرایش به پوشیدن بلوز ، دامن ، مانتو ، شلوار و شال هایی دارند که علاوه بر نا زیبا و تنگ بودن، حجاب کافی را نیز ندارد و اینگونه نجابت، حجب و حیای دختران ترکمن که زبان زد خاص و عام است، زیر سوال می برند. آیا این فقط به خاطر متمدن (عامیانه= باکلاس) بودن است؟!!!

چرا جوانان ترکمن ما باید خود را با فرهنگ ترکمن بیگانه بدانند؟ چرا به جای پوشش زیبای ترکمن، لباسهایی بپوشند که برهنگی را تبلیغ می کنند؟

حبیب ترکمن
سلام دوستان به اتاق ترکمن خوش اومدین (پاراخات لیق اوچین سایراسین دیلیم آبادان لیق اوچین ایشله سین الیم آدم لار دوست دوغان لیق آرزوم هم دنیانیگ یوزنده بولماسین ظلم مختومقلی فراغی) (ماوی آسمانلی اولکامی/غم باسماسین هیچ هاچان) (تازه یولی کهنه یولا غوشلاما/کهنه دان پند آلمانی تازانی باشلاما/دوست یار تاپماغ واجبدیر/اما تازه تاپدم دیب کهنه نی تاشلاما) حبیب
فهرست اصلی
دوستان
کدهای اضافی کاربرUntitled Document
دریافت کد خوش آمدگویی

دریافت کد موزیک
http://emingharib.persiangig.com/habib/bghabib.jpg