نویسنده: حبیب ترکمن - شنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٢

بیگ تانگرینگ آدی بیلان

با سلام خدمت تمام خوانندگان عزیز، این مطلب و چند مطلب آینده اختصاص پیدا خواهد کرد به  شاعری نوپرداز،مترجمی توانا و روزنامه نگاری نکته سنج (( کریم قربان نفس)) تا ما و شما با یکی دیگر از بزرگان ترکمن بیشتر آشنا شویم.

کریم قربان نفس ،در ترکمنستان در سال 1929میلادی به دنیا آمد. وی با کار در یکی از نشریات دولتی و قلم فرسایی در آن و نیز همکاری نزدیک با مترجمان و نویسندگان مشهور ترکمنستان در زمینه ادبی به تجارب گرانقدری دست یافته که موجب نبوغ و درخشش ادبی او شده است.از جمله فعالیت های ادبی او ترجمه است.

اغراق نیست اگر بگوییم از شاعران معاصر کسی نیست به منزلت و ارزش ادبی او رسیده باشد مخصوصا در زمینه شعر و شاعری که قدرت و توانایی و خلاقیت او زبنزد تمام شاعران معاصر است.

از جمله شاهکارهای شعری او می توان به تایماز بابا (1960) ،مجموعه اشعار ((قوشغی و پایامالار))(1985) ، ((قلب سرباز= سالدات یورگی )) (1953) ، ((پدر و فرزن)) (1961) ،(دلی که از خاک پدید آمد= قوم دان تاپیلان یورگ)(1965) ، (قرق)(1961) ، (زن نوازنده)(عیال باخشی)(1972) اشاره کرد

از جمله شعرهای این استاد بزرگ که برای امثال من شما  آشناست و بصورت آهنگ خوانده میشوند

آلتینگ بیری (بیر شاخه دا آلتی نارا ، منگزاب دوران آلتی جورا....

قوملی گلین (قوم ایلینه دوشدیم میهمان ، ساچاق آچدی قوملی گلین....دولدا قور کویزه سی ،درده درمان هر کویزه سی...

یاشلیق دراماسی( منینگ یگیت وقتیم سنینگ قیز وقتینگ...)

 در مطلب آینده شرح کاملی از زندگی نامه و اشعار این شاعر و نویسنده بزرگ ترکمن برای شما گذاشته خواهد شد

 

حبیب ترکمن
سلام دوستان به اتاق ترکمن خوش اومدین (پاراخات لیق اوچین سایراسین دیلیم آبادان لیق اوچین ایشله سین الیم آدم لار دوست دوغان لیق آرزوم هم دنیانیگ یوزنده بولماسین ظلم مختومقلی فراغی) (ماوی آسمانلی اولکامی/غم باسماسین هیچ هاچان) (تازه یولی کهنه یولا غوشلاما/کهنه دان پند آلمانی تازانی باشلاما/دوست یار تاپماغ واجبدیر/اما تازه تاپدم دیب کهنه نی تاشلاما) حبیب
فهرست اصلی
دوستان
کدهای اضافی کاربرUntitled Document
دریافت کد خوش آمدگویی

دریافت کد موزیک
http://emingharib.persiangig.com/habib/bghabib.jpg